معرفی تسمه پلی کرد

تسمه های پلی کرد که به نام بنکورد نیز نامیده می شوند اغلب در انتقال قدرت بکار گرفته می شوند و از نوع تسمه های جوشی هستند که اتصال دو سر پروفیل برش خورده در آنها که با طولی مشخص بریده شده است به سادگی انجام شده، اغلب دارای دوام و طول عمر بالایی هستند. هزینه حفظ و نگهداری تسمه های پلی کرد به سبب نداشتن لبه هایی که سایش بالایی را بوجود می آورند بسیار بالا و مناسب است. تسمه های پلی کرد در واقع در عموم صنایع بالاخص در صنایع شیشه سازی، در صنایع چاپ و بسته بندی و در صنایع کاشی کاری کاربرد دارند. جالب این است که از تسمه های پلی کرد حتی بعنوان تسمه نوار نقاله نیز بصورت موازی در چند ردیف استفاده می شود. تسمه پلی اورتان که از متریالی مشابه O-rings ها ساخته می شود اغلب دارای استحکامی بالاتر از دیگر الاستومتر های پلی اورتان دارد. ترکیبات بکار گرفته شده در تولید برخی از برند های معتبر تسمه پلی کرد در برابر آب، بنزین، گریس و روغن نیز مقاوم بوده و طول عمر مفید خود را حفظ می کند.

انواع تسمه های پلی کرد

تسمه برزنتی چند شیار چیست؟

تسمه پروانه چند شیار یا شیاری هم بصورت تک جهته که در طرف دیگر بصورت تخت تولید می شود برای اتصال پولی هایی که تماما در یک جهت ساعت گرد و یا پاد ساعت گرد عمل می کنند و هم بصورت تسمه پروانه شیاری دو جهته برای هر نوع کاربری ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. شیار های ایجاد شده بر روی این تسمه پروانه سطح تماس بالاتری در عرض ثابت تسمه با پولی بوجود می آورند که البته نیاز به پولی های شیار دار متناسب با خود با فاصله شیار های برابر دارند. سطح تماس بالاتر بین پولی و تسمه شیاردار پروانه میزان اصطکاک انتقالی را افزایش داده و انتقال قدرت به میزان بالاتری صورت می پذیرد. اختمال لغزش در عملکرد تسمه های پروانه شیار دار بسیار کمتر از تسمه های پروانه ساده تر است اما خوردگی و از بین رفتن شیار ها در این تسمه ها نیز یکی از ایراداتی است که بر آن وارد می شود. خوردگی شیار های تسمه پروانه شیار دار در مواردی که پولی به دلیلی تغییر زاویه نسبت به محور دارد و یا دچار لغزی های عرضی می شود بسیار بالا می رود.

سیم بکسل کنفی چیست

سیم بکسل کنفی در واحد متر و در قطر برابر دارای وزن سبک تری نسبت به سیم بکسل فولادی می باشد که این امر سبب پایین تر بودن قیمت سیم بکسل کنفی نیز می شود. میزان انعطاف سیم بکسل کنفی در قطر برابر بسیار بالاتر از انعطاف سیم بکسل فولادی می باشد چرا که از الیاف طبیعی کنفی که به رنگ قهوه ای مورد استفاده قرار گرفته اند در مغزی این سیم ها استفاده شده است. میزان سایش بین لایه ای نیز که بین لایه های درونی و استرند های بیرونی سیم بکسل کنفی اتفاق می افتد در مقایسه با سیم بکسل فولادی کمتر می باشد. با در نظر داشتن تمامی این مزیت های سیم بکسل کنفی از آنجا که مقاومت کششی یکی از اصلی ترین و مهمترین فاکتور های مکانیکی مورد نیاز برای کاربری لیفتینگ می باشد سیم بکسل مغز فولادی دارای WLL (working load limit) یا قابلیت کششی و لیفتینگ بالاتری در قطر برابر نسبت به سیم بکسل کنفی می باشد که دلیل ارجحیت این سیم ها برای کاربری های لیفتینگ و اسلینگ می باشد.

معرفی تسمه کانوایر

تسمه کانوایر یا تسمه نوار نقاله PIRELLI پیرلی ایتالیا که در عرض های مختلف از 50 سانتیمتر به بالا عرضه می شود برای صنایع مختلف در گرید های متنوعی تولید و عرضه شده است. این تسمه کانوایر ها بصورت مستطح و بصورت عاجدار بنا به نوع صنایع مصرفی و در ضخامت های مختلف با مقامت سایشی سطحی بالایی قابل عرضه می باشد. بهره گیری از استاندارد اتحادیه اروپا و بکارگیری ترکیبات منحصر به فرد شیمیایی در تولید تسمه کانوایر پیرلی سبب شده است تا نه تنها این محصولات دارای طول عمر کاری بسیار مناسبی باشند بلکه برای بسیاری کاربری های سخت معدنی و بر روی دستگاه های معدنی بصورت تسمه OE و نمونه اصلی مورد استفاده قرار گیرند. تسمه کانوایر پیرلی بصورت کلافی در متراژ مختلف در بازرگانی ابتکار صنعت عرضه می شود.

درباره تسمه های تایمینگ

تسمه تایمینگ |تسمه هاي تـایمینگ مورد مصـرف کلیه صنایع ایـران می باشند که با گـام هاي متنوع متفاوت و جنس هاي مختلف در ترکیباتی خاص از جنس هاي لاستیک و پلی اورتان تولید می شوند .از جمله مزایاي تسمه هاي تایم قدرت و سرعت و دقت و بی صـدا کار کردن میباشد. تسمه تایمینگ یکی از انواع بسیار حساس تسمه صنعتی می باشد که با دقت بالایی تولید می شود و جزو اجزایی است که مورد بازرسی بصورت دوره ای قرار می گیرد. تسمه تایمینگ برای داشتن قابلیت تنظیم زمان کاری اغلب با دنده های افقی یعنی دنده هایی عمود بر راستای طولی تسمه تولید می شود. سایش و یا از بین رفتن دنده های سطحی تسمه تایمینگ می تواند در تنظیم زمان عملکرد سیستم با هر حدفی که باشد اختلال ایجاد کند. تسمه تایمینگ اغلب با تنسایل مقاومتی بسیار بالایی تولید می شود تا در برابر تغییر طول بر اثر اعمال نیروی کششی و در طی زمان مقاومت مناسبی داشته باشد. تسمه تایمینگ با یک سری کد هایی متشکل از اعداد و حروف مشخص می شود که در واقع مشخص کننده اطلاعات فنی تسمه تایمینگ می باشند.

منبع انواع تسمه

معرفی ماشین آلات معدنی و راهسازی

یکی از قدرتمند ترین ماشین آلات دینامیک صنعتی ماشین آلات راهسازی هستند. ماشین آلات راهسازی و معدنی در سایز ها و شکل های مختلف برای کاربری های مختلفی بکار گرفته می شود. در میان پر کاربرد ترین نوع ماشین الات راهسازی می توان به انواع بیل های مکانیکی با بالاترین میزان کاربری، انواع لودر ها، انواع گریدر ها، بولدوزر ها و دامپتراک ها اشاره نمود.

ظرفیت حجمی ماشین آلات راهسازی متفاوت می باشد بگونه ای که بعنوان مثال باکت بیل مکانیکی دارای ظرفیت بارگیری از 0.8 متر مکعب الی 6 متر مکعب را در انواع مختلف بیل دارد. اغلب ماشین آلات راهسازی بصورت چرخ زنجیری بصورت زیربندی زنجیری مورد استفاده قرار می گیرند تا حرکت ساده تری بر روی سطوح داشته باشند. با این وجود نمونه هایی از لودر ها با چرخ لاستیکی نیز وجود دارد.

برند های مختلفی در دنیا به تولید انواع ماشین آلات راهسازی و قطعات آنها می پردازند که در این میان برند کوماتسو KOMATSU ، کاترپیلار CAT ، ولوو VOLVO و هیوندا دارای بیشترین میزان فروش و کاربری هستند.

شرکت های زیادی نیز در دنیا تنها به تولید لوازم یدکی ماشین آلات معدنی و راهسازی مبادرت دارند که به تولید انواع لوازم موتوری، هیدرولیک، زیربندی و جک ماشین آلات راهسازی می پردارند.

رابط زنجیر فولادی چیست و چه گریدی دارد؟

رابط زنجیر یکی از ابزار هایی است که از آن برای اتصال دو رشته زنجیر و یا اتصال زنجیر با دیگر اتصالات لیفتینگ استفاده می شود. رابطه زنجیر هم در گرید های مختلف فولادی و هم در گرید های استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرد و در شکل های مختلف و قابلیت های تناژی مختلف مصرف می شود. دو شکل عمومی تر از رابط زنجیر شامل رابطه دو تکه می باشد که همراه با یک پین فولادی اتصال پیدا می کند و دیگری رابطه سریع یا Quick link می باشد که بصورت مهره دار تولید می شود.

گرید های کاربردی رابط زنجیر شامل گرید G80 »ی باشد که همراه با زنجیر فولادی اغلب از گرید G80 در اتصالات اسلینگ زنجیری و همراه با جرثقیل های برقی و دستی بکار گرفته می شود. انتخاب تناژ رابط زنجیر بر حسب و مطابق با تناژ لیفتینگ زنجیر صورت می پذیرد.

مگنت صنعتی با چه ظرفیت هایی تولید می شود؟

مگنت صنعتی از جمله ابزار آلات لیفتینگ بار می باشد که بصورت خاص تنها برای لیفتینگ فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. مگنت صنعتی Lifting Magnet را در ظرفیت های مختلفی از 100 کیلوگرم به بالا می توان در صنایع یافت. مزایا و معایب گوناگونی برای انواع مگنت می توان در نظر داشت اما در مقایسه با جرثقیل های سقفی برقی و دستی عدم نیاز به اتصالاتی چون قلاب و شگل در اتصال که زمان اتصال را نیز کوتاه می کند از میزیت های اصلی این ابزار لیفتینگ محسوب می شود.

با این وجود مگنت صنعتی برای اتصال نیاز به سطح فلزی با خاصیت مغناطیس دارد و بر خلاف جرثقیل سقفی برای لیفتینگ هر نوع باری مورد استفاده قرار نمی گیرد. کیفیت سطح و ضخامت لایه فلزی نیز در اتصال با مگنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مگنت صنعتی از 100 کیلوگرم تا 30 تن نیز تولید می شود که در قابلیت های بالا تنها در بارگیری ها اغلب در محیط های بندری استفاده می شود.

قلاب استیل و اتصالات استنلس استیل

قلاب استنلس استیل در زمره پر کاربردترین نوع اتصالات استنلس استیل قرار دارد که تنوع شکل و سایز بندی آن نیز بسیار گسترده می باشد. بسته به اینکه در چه شرایط کاری و محیطی و با چه هدفی از قلاب استنلس استیل استفاده می شود می توان گرید های مختلفی از قلاب استیل بگیر گرید 304 و یا قلاب استیل نگیر گرید 316 را استفاده نمود. با توجه به اینکه قیمت قلاب استیل نگیر تحت تاثیر عنصر گرانبهای Mo در اسختار بالاتر از قیمت قلاب استیل بگیر 304 با تنسایل مقاومت کششی برابر و بسیاری خواص ضد زنگ برابر در محیط های معمولی می باشد می بایست انتخاب بین گرید های قلاب استنلس استیل بر حسب آگاهی کامل از شرایط کاری صورت پذیرد. برای کاربری های دریایی و معدنی که احتمال تماس قلاب استیل با خورنده های قدرتمند تر بالاخص در تماس با کلرید ها و اسید های کلری وجود دارد استفاده از قلاب استیل 316 به سبب مقاومت خوردگی بالاتر آن توصیه می شود. این در حالی است که برای استفاده از قلاب استیل بعنوان یراق آلات و زیرور آلات استفاده از قلاب استیل 304 به سبب قیمت پایین تر و کاربری مشابه توصیه می شود.

دسته های اتصالات استیل

معرفی بلبرینگ SKF با قابلیت تنظیم زاویه اتصال

بلبرینگ اس کا اف SKF با قابلیت تنظیم زاویه اتصال نه تنها در بهبود عملکرد اتصال و تعلیق بار نقش مثبتی ایفا می کند بلکه با کاهش میزان لرزش در سیستم سبب افزایش طول عمر قطعات ماشین آلات می شود. بلبرینگ خود تنظیم SKF دارای میزان لقی محدود و طراحی اجزای بسیار دقیقی می باشد بگونه ای که رینگ بیرونی این بلبرینگ بسته به زاویه اتصال بصورت شناور بر روی قفسه نگهدارنده ساچمه ها در بلبرینگ SKF از نوع خود تنظیم حرکت کرده و در هر لحظه با یک ردیف و یا با هر دو ردیف از ساچمه ها درگیر می باشد. طول عمر بالا، روانکاری مناسب و مقاومت سایشی بالا از دیگر ویژگی های این بلبرینگ Self aligning یا خود تنظیم محسوب می شود. در اغلب موارد سایز های متوسط از این بلبرینگ خود تنظیم دارای کاربری عمده تری در صنایع هستند و اغلب برای اتصال شافت های سایز کوچک و متوسط است که به سبب اینرسی حرکتی بالا نیاز به این بلبرینگ SKF با قابلیت تنظیم زاویه بوجود می آید.

بلبرینگ با قابلیت تنظیم زاویه اتصال