استفاده از سیم برش الماسه در برش سنگ های معدنی

سیم برش الماسه نوعی سیم بکسل فولادی می باشد که در سایز و با مشخصات مکانیکی ویژه ای در کارخانجات و معادن سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع برش زدن ابعاد بزرگ سنگ های معدنی برای کاربری های مختلف مانند سنگ های ساختمانی که از جنس های مختلفی مانند تراورتن و یا از جنس سخت گرانیت تولید می شود با دستگاه های فرز سنگ بری معمولی میسر نبوده و عملیات برش کاری با سیم برش الماسه صورت می پذیرد. در این کاربری سطح سیم برش الماسه بصورت مستقیم در برش و در تماس با سنگ قرار نمیگیرد بلکه از حلقه های الماسه با طراحی خاص در فواصل کم بصورت قفل شده در یک مکان بر روی سطح سیم برش الماسه استفاده می شود که در حرکت رفت و برگشتی سیم برش بر روی سطح سنگ سایش پیدا کرده و با برداشتن لایه به تدریج سبب برش و تکه شدن سنگ می شود. با توجه به این امر که برای داشتن حداکثر راندمان در هر بار سایش این حلقه های الماسه می بایست با تنش بالایی با سطح سنگ تماس پیدا کنند سیم برش الماسه تحت تنش بالایی قرار داشته و کیفیت فراوری فلز و تنسایل فولادی بکار گرفته شده در ساختار سیم برش الماسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیم های برش سنگ تنها از گرید های فولادی انتخاب می شوند و برای داشتن مقاومت سایشی مناسب می بایست از بافت نوع کامپکت که در آنها سطح بیرونی پروفیل های سیم بکسل بصورت تخت بکار گرفته می شود استفاده شده باشد.

تسمه تایمینگ متری

تسمه تایم متری از جنس پلی اورتان همراه با ترکیباتی مستحکم کننده که مانع از افزایش طول تسمه تایم می شوند تولید می شود. بر حسب نوع کاربری و میزان تنش های کششی که بر تسمه تایم متری وارد می شود برخی از تولید کنندگان از کورد هایی در داخل ساختار این تسمه ها استفاده می کنند. برای افزایش مقاومت سایشی نیز در بیرونی ترین لایه تسمه تایم متری یک لایه با ضخامت کمی از پلی آمید قرار می گیرد. البته در کل مواد و مستحکم کننده های تسمه تایم متری از یک برند تا برندی دیگر متفاوت بوده و در واقع یکی از فاکتور های کیفی می باشد که برند های مختلف تولید کننده انواع تسمه تایم متری بر روی کلاف های خود بکار می برندو عرض تسمه تایم متری در استاندارد های مختلفی به بازار عرضه می شود اما قابلیت برش این تسمه ها بنا به درخواست مشتریان نیز وجود دارد. تسمه تایم متری اغلب دارای دنده های داخلی می باشد که بصورت عمود بر راستای طولی تسمه قرار گرفته اند.

تسمه تایم متری اغلب برای کاربری برای موارد خاص مورد استفاده قرار م یگیرد و در غیر این صورت برای ماشین آلات صنعتی که بصورت گسترده ای تولید می شوند تسمه های تایمینگ بصورت حلقه های بسته آماده در سایز های مختلف و برند های متنوع تولید شده اند. یکی از شناخته شده ترین تولید کنندگان تسمه تایم در دنیا برند BANDO ژاپن می باشد.

واگن ریل چیست و چه کاربری دارد؟

ریل واگن |یکی از بال اسکرو آَشنایی با لینیر گاید یا ریل و واگن میتوان گفت یکی از مهمترین مکانیزم های حرکتی در لینیر ساپورت بار مکانیکی جهت حرکت میباشد ، باید توجه کرد که در لینیر گاید (ریل واگن ) حرکت خطی بر روی ساچمه ها یا رولر صورت می گیرد. در طرح کلی میتوان گفت که در ریل واگن ساچمه ها در داخل بلوک بین ریل و بلوک از طریق یک مسیر بسته با غلتش خود امکان حرکت دقیق خطی را ایجاد میکنند در لینیر گاید برای حرکت در آوردن نیروی کمی مورد نیاز میباشد که این خصوصیت واگن ریل ( لینیر گاید ) باعث می شود توان کمی برای رسیدن به سرعت بالا مصرف گرددکه برای حرکت های رفت و برگشتی سریع بسیار مهم است. از دیگر مشخصات واگن تحمل بار های افقی و بارهای عمومی است که این باعث میشود که دقت آن ها وقتی که با بال اسکرو ها به کار می روند، بیشتر هم می شود. استفاده از ریل واگن ( لینیر گاید ) در ماشین های با دقت های بالا و انواع ربات ها جابجا کننده ودر ماشین های سی ان سی و برش مورد استفاده قرار میگیرد .

واگن ریل یک قطعه کاملا مکانیکی می باششد که اغلب حداقل دو عدد از آن بصورت موازی برای ایجاد امکان حرکت دو سطح یا بخش از اجزای ماشین و اغلب در انواع میز ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم واگن ریل خطی دو قسمت دارد: بلوک واگن و ریل واگن خطی. بلوک خطی در امتداد صفحه ای که ریل برای آن قرار گرفته است حرکت می کند. بلوک ریل واگن در امتداد ریل خط مستقیم به جلو و عقب حرکت می کند. بلوک های خطی با نصب بر روی بلوک به اجزای متحرک متصل می شوند تا حرکت برای اجزای مشخص اتصال مشخص شده را پشتیبانی کنند. حرکت در امتداد ریل از طریق بلبرینگ های چرخشی درون بلوکی که روی ریل با آن تماس می گیرد ایجاد می شود.


انواع تسمه پروانه

تسمه پروانه از نوع V شکل و یا V-belt یکی از محبوب ترین نوع تسمه های پروانه بالاخص در تجهیزات موتور های احتراق ماشین های قدیمی تر می باشد. این نوع تسمه پروانه که بر روی پولی هایی با طراحی ویژه و دارای لبه های زاویه دار مورد استفاده قرار می گیرد هم بصورت مسطح و هم بصورت دنده ای دارای بریدگی هایی در فواصل مشخص که از گاز گرفتگی تسمه جلوگیری می کند مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کرد ها و مفتول های مقاوم داخلی در پشت و نزدیک به سطح بیرونی این تسمه ها که سطح مقطع بالاتری در یک بریدگی به شکل ذوزنقه بوجود می آورد از دیگر ویژگی های تسمه پروانه V-belt می باشد. انعطاف زاویه ای تسمه پروانه V شکل نسبت به انواع تسمه پروانه های تخت که اغلب برای درگیر کردن تعداد بالاتری پولی در دو جهت تسمه پروانه بکار گرفته می شوند کمتر می باشد.تسمه پروانه چند شیار یا شیاری هم بصورت تک جهته که در طرف دیگر بصورت تخت تولید می شود برای اتصال پولی هایی که تماما در یک جهت ساعت گرد و یا پاد ساعت گرد عمل می کنند و هم بصورت تسمه پروانه شیاری دو جهته برای هر نوع کاربری ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. شیار های ایجاد شده بر روی این تسمه پروانه سطح تماس بالاتری در عرض ثابت تسمه با پولی بوجود می آورند که البته نیاز به پولی های شیار دار متناسب با خود با فاصله شیار های برابر دارند. سطح تماس بالاتر بین پولی و تسمه شیاردار پروانه میزان اصطکاک انتقالی را افزایش داده و انتقال قدرت به میزان بالاتری صورت می پذیرد. اختمال لغزش در عملکرد تسمه های پروانه شیار دار بسیار کمتر از تسمه های پروانه ساده تر است اما خوردگی و از بین رفتن شیار ها در این تسمه ها نیز یکی از ایراداتی است که بر آن وارد می شود. خوردگی شیار های تسمه پروانه شیار دار در مواردی که پولی به دلیلی تغییر زاویه نسبت به محور دارد و یا دچار لغزی های عرضی می شود بسیار بالا می رود.